Prawo karne i postępowanie karne

Czy można stracić prawo jazdy po zjedzeniu czekoladek z alkoholem?

Zjedzenie czekoladek z alkoholem lub Pawełka z adwokatem, czy nawet przepłukanie jamy ustnej płynem do płukania zębów może skutkować tym, że jeśli w niedługim czasie zostanie dokonane badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu to będzie ono wskazywało na stan nietrzeźwości – czyli de facto przestępstwo.

Śpieszysz się, wypłukałeś zęby płynem do płukania jamy ustnej lub zjadłeś Pawełka z adwokatem, po minucie siedzisz w samochodzie.. a po dwóch minutach nagle kontrola trzeźwości przez Policję.. 0.67 mg w wydychanym powietrzu. Czy w tym przypadku tak naprawdę popełniłeś przestępstwo?

W tym temacie istnieje wiele mitów, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Warunki i sposób przeprowadzenia badania zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28.12.2018 roku w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie. Zgodnie z rozporządzeniem, „badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu ( czyli naszych czekoladek z alkoholem lub płynu do płukania jamy ustnej), palenia wyrobów tytoniowych w tym palenia papierosów elektronicznych.

Jeżeli wynik pierwszego pomiaru analizatorem wydechu wynosi ponad 0.00 mg/dm3, dokonuje się drugiego pomiaru po upływie 15 minut. W przypadku zjedzenia Pawełka z adwokatem czy przepłukania jamy ustnej płynem, oczywiste jest, że w wydychanym powietrzu pojawi się alkohol, który wskazuje na stan nietrzeźwości. Jeżeli nie spożywaliśmy w ciągu ostatniej doby alkoholu, a badanie zostanie przeprowadzone zgodnie z powyższym rozporządzeniem, czyli po 15 minutach, to ten pomiar oraz kolejny nie powinien już wykazać alkoholu w wydychanym powietrzu.

W sprawach o przestępstwa i wykroczenia drogowe czasem decydujące znaczenie ma mały szczegół. Sztuką jest dostrzeżenie go i wykorzystanie w odpowiedni szczegół.
LegalnaFura jest wspierana przez Tomczak Legal Mateusz Tomczak. Jeśli potrzebujesz pomocy, koniecznie skontaktuj się biuro@tomczaklegal.pl

Pozdrawiam

apl. adw. Mateusz Tomczak

51 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.